I sidste uge steg de nordiske vækstbørsaktier 0,2%. C25- og S30-indekset faldt derimod 2,3% og 1,4%. Et svensk selskab kom i fokus efter en hensigtserklæring om salg af 110 battericontainere til solkraftværker til en samlet værdi MSEK 825. Det er en kæmpe ordre sammenlignet med selskabets markedsværdi på MSEK 258. Hertil fik både Hove og Scandinavian Medical Solutions også nye ordre om end i en meget mindre skala. Der er nu 5 danske vækstbørsselskaber med et afkast over 100% i år.
KPNGX-indekset, som tracker alle nordske vækstbørsaktier, steg 0,2% til kurs 75,59. Det danske C25-indeks faldt 2,3%, det svenske S30-indeks faldt 1,4%, mens det amerikanske TRVCI-indeks (venture capital indeks) steg 1%. Det seneste år har det amerikanske ventureindeks haft en meget stærk performance, mens de nordiske vækstbørser har ligget stille, og large cap ligger et sted midt i mellem. Den seneste måned har det svenske S30-indeks skabt et lille forspring relativt til C25-indekset, hvilket blandt andet skyldes Novo Nordisks kursfald. Over det seneste år har de to indeks dog haft meget ens performance. Svenske Eyeon Group er fortsat årets bedste vækstbørsaktie med et afkast i år på 1.531%.
Kursudviklingen for KPNGX-, C25-, S30- og TRVCI-indekset det seneste år

Find alle Kapital Partners aktie- og investeringscases her
65-134% stigninger for ugens top 3
Diagonal Bio AB (134%) udvikler en platform under navnet Panviral til at opdage og diagnosticere små dele af patogeners genomer, såsom vira, bakterier og svampe. Ud over hovedforretningen tilbydes der også service og tilknyttede hjælpetjenester. Virksomheden steg markant fra 3. oktober til 4. oktober uden nogen nyheder. Aktien fortsatte endda i dag med endnu en stigning på 64 %.
Carbiotrix AB (127%) er en bioteknologisk virksomhed inden for pleje af mikrobiomet gennem upcyclede præbiotika. Carbiotix’ mission er at forbedre folks sundhed ved at øge forbruget af præbiotika. Carbiotix tilbyder i dag en kerneservice kaldet NutraCycle, en upcycling- og berigelsestjeneste på stedet, der gør det muligt for producenter af føde- og drikkevarer, ingredienser og foder at omdanne plantebaserede produkter til funktionelle produkter.
Vimab Group AB (65%) er en industrikoncern, som har specialiseret sig i miljø- og sikkerhedsteknologi, og forretningen styres via flere datterselskaber med hver sit forretningsfokus. Produkterne og de tilhørende tjenester anvendes f.eks. i arbejdsmiljøet og ved forskellige forandringer. Vimab Groups datterselskab Vimab BESS AB modtog i sidste uge en hensigtserklæring fra et statsejet forsyningsselskab i et kontinentaleuropæisk land på 110 battericontainere, der skal bruges i forbindelse med solkraftværker. Aftalen har en værdi af cirka MSEK 825 og bliver den største ordre i virksomhedens historie. Selskabet har til sammenligning en markeds cap. på MSEK 258, så det er en kæmpe ordre Vimab, hvis alt lykkes.
Se også: Investeringscasen for Mdundo
Tilmeld dig vores nyhedsbreve med investeringscases her
Danske vækstbørsaktier – 5 danske aktier med over 100% i afkast YTD
Nexcom, der er specialiseret i digital kommunikationsløsninger, steg 19% og blev ugens vinder om end, der selskabet ikke udsendte nogle nyheder. Hove, der har specialiseret sig i smøreløsninger til industrielle maskiner og værktøj, modtog en ny ordre på en værdi af MDKK 3,5. Scandinavian Medical Solutions, der forhandler brugt sundhedshardware til hospitaler, solgte en MRI-scanner til MDKK 3,5-5.
Der nu 5 selskaber med et afkast over 100% år-til-dato med Bactiquant øverst på podiet efterfulgt af Dataproces Group, Monsenso, Trophy Games Development og MapsPeople. Nexcom ligger på 85% i afkast år-til-dato.
Find alle Kapital Partners aktie- og investeringscases her
Afkastet for de danske vækstbørsaktier den seneste uge, år-til-dato og sidste 12 måneder

NORDICH | BIOTECH & HEALTHCARE er nyhedsbrevet, hvor vi følger nordisk healthcare og dansk biotek tæt. Vi holder dig opdateret på selskabernes nyhedsflow, nye børsnoteringer, studieresultater mv.